Úver alebo Leasing ?
Ak zvažujete kúpu auta a nemáte našetrenú potrebnú hotovosť, asi stojíte pred podobnou otázkou. Univerzálna odpoveď na túto otázku neexistuje. Správny výber finančného produktu je rovnako dôležitý, ako napríklad výber vhodného automobilu.
Nižšie v článku sa Vám pokúsime odpovedať na pár najčastejších otázok spojených s touto témou s ktorými sa stretávame pri našej práci.
Kupujete auto na firmu alebo ako fyzická osoba?
V prípade, že auto kupujete na firmu, môžete využiť odpočet DHP a to tak v prípade úveru, ako v prípade leasingu.
Pri úvere si odpočítate DPH jednorázovo hneď po kúpe a pri leasingu si daň uplatníte postupne - na začiatku zo zaplatenej akontácie a následne z každej mesačnej splátky.
Celkovo môžete nastaviť splatnosť leasingu na auto až na 72 mesiacov. V prípade leasingu sa nestávate automaticky vlastníkom automobilu, leasingová spoločnosť vám ho v podstate prenajíma za odplatu. Auto sa prepíše na vás po splatení leasingu. Táto forma môže byť práve pre firmy výhodnejšia, najmä operatívny leasing, lebo nemusia auto počas splácania vykazovať v súvahe ako majetok firmy. Naopak fyzické osoby zvyčajne preferujú okamžité vlastníctvo auta, ktoré vzniká v prípade voľby úveru. Samotné vlastníctvo/nevlastníctvo však pre fyzickú osobu nemá žiaden reálny význam alebo obmedzenie, s výnimkou toho, že počas leasingu je pre vás povinné mať havarijnú poistku. Tú však pri novom aute často volia klienti aj tak. Auto financované na leasing teda využívate rovnako, akoby od začiatku patrilo vám.
Nové alebo jazdené auto?
V prípade kúpy nového auta je leasing dobrou voľbou. Overenie auta je pre leasingovú spoločnosť jednoduché a samotné schvaľovanie je veľmi rýchle. "Zvyčajne klientom stačí jeden až dva telefonáty počas celého financovania. Klienti preferujú telefonický, prípadne e-mailový kontakt a my im vieme vyjsť v ústrety.
Pre firmy môže byť financovanie cez leasing jednoduchšie aj vzhľadom na minimum dokladov, ktoré musia k žiadosti predložiť.
V prípade firmy, ktorá má zverejnené obchodné výsledky v registri uzávierok, sa predkladá iba výpis z OR, občianske preukazy štatutárov a osvedčenie o registrácii IČ DPH spolu so žiadosťou o leasing.
Zoznam potrebných dokladov/dokumentov k leasingu nájdete tu.
U staršieho auta je zase výhodou samotné preverenie vozidla leasingovou spoločnosťou, ako už bolo spomenuté vyššie.
Máte vlastné zdroje?
U financovania na leasing sa vyžaduje akontácia, teda by ste mali mať časť peňazí na kúpu auta v hotovosti.
Priemerná výška akontácie pri leasingu pre fyzické osoby sa pohybuje okolo 34%, u podnikateľov je to približne 27%,
Pochopiteľne čím vyššiu akontáciu na začiatku zvolíte, tým bude následné mesačné zaťaženie menšie.
Je teda len na vás, ktorá forma financovania je pre vás vhodnejšia. Či už úver alebo leasing, vždy je vhodné pozerať aj na konkrétnu ponuku jednotlivých spoločností a porovnávať si úrokové sadzby a celkové preplatenie.